Vakka-Suomen Puhelimen eli VSP:n logo.
  • Yrityksille
  • Kuluttajille ja taloyhtiöille
  • Työnhakijoille
  • Vakka-Suomen Puhelin
  • IT ja tietoliikenne
    • Pilvipalvelut
    • VSP Helahoito
    • IT-ratkaisut
    • Konesalipalvelut
    • IT-käyttäjätuki
    • Elinkaaripalvelut
    • VSP Pilvivarmistus
    • Palomuuripalvelut
    • IT-kartoitus
    • VSP Valvon
    • VSP Työasemahuolenpito
  • Ulkoistettu asiakaspalvelu
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
  • Yhteystiedot
  • Yritys
  • Yrityksille
    • IT ja tietoliikenne
      • Pilvipalvelut
      • VSP Helahoito
      • IT-ratkaisut
      • Konesalipalvelut
      • IT-käyttäjätuki
      • Elinkaaripalvelut
      • VSP Pilvivarmistus
      • Palomuuripalvelut
      • IT-kartoitus
      • VSP Valvon
      • VSP Työasemahuolenpito
    • Ulkoistettu asiakaspalvelu
    • Asiakastarinat
    • Ajankohtaista
    • Yhteystiedot
    • Yritys
  • Kuluttajille ja taloyhtiöille
    • Netti
    • Tietoturva
    • TV-palvelut
    • Muut palvelut
    • Yhteystiedot
  • Työnhakijoille
    • VSP työpaikkana
    • Avoimet työpaikat
    • Tarinoita toimistolta
    • Yritys

Asetukset

Kieli:
Fonttikoko:

Yhteydenottolomake

Ota yhteyttä!

Asiantuntijamme kertovat mielellään palveluistamme yrityksille.
Tarkista syötetty arvo
Tarkista syötetty arvo
Tarkista syötetty arvo
Olen kiinnostunut seuraavista palveluistanne *
Voit valita yhden tai useamman palvelun
Tarkista syötetty arvo
Haluan että minuun otetaan yhteyttä: *
Tarkista syötetty arvo
Tarkista syötetty arvo
Haluan tilata uutiskirjeen
Luotettavuus on kumppanin tärkein ominaisuus. Seija Österberg, Mynämäen kunta

Mynämäen kunnanjohtaja Seija Österberg:

”Valokuitu vauhdittaa vireän kuntamme kasvua”

Etätyön ja internetyhteyksien vaatimusten lisääntyessä Mynämäki päätti investoida VSP:n valokuituun. Tehokkaat ja tietoturvalliset yhteydet vauhdittavat vireän kunnan kehittämistä.

Noin 8 000 asukasta, yli 500 yritystä sekä kymmenet aktiiviset järjestöt pitävät Mynämäen kunnan elinkeinoelämän monipuolisena ja kulttuuritoiminnan elinvoimaisena. Harrastaa voi melkein mitä vain – maailmanmestaruustasolle asti. 

– Muualta muuttaneilta olen kuullut, että kunnan ja kuntalaisten arkeen pääsee nopeasti sisälle osallistumalla järjestötoimintaan ja monipuolisiin harrastuksiin. Itseäni viehätti tänne tullessani erityisesti elämää ja erikoisliikkeitä täynnä oleva keskusta, kertoo yli 15 vuotta Mynämäen kunnanjohtajana toiminut Seija Österberg.

Mynämäen sijainti on oivallinen: Turun torille ajaa puolessa tunnissa ja sujuvien kulkuyhteyksien vuoksi töissä voi käydä kätevästi niin Kaarinassa, Raisiossa, Laitilassa, Uudessakaupungissa kuin Raumallakin. Toisaalta etätyön yleistyessä yhä useampi voi valita tekevänsä työt kotoa käsin.

– Koronan vauhdittaman digiloikan myötä ei ole enää olennaista, missä töitä tehdään, kunhan yhteydet ovat kunnossa, Österberg sanoo.

Lisänopeutta ja tietoturvaa

Mynämäki haluaa tarjota kuntalaisilleen toimivia palveluita ja vahvistaa kuntansa elinvoimaa entisestään. Tavoitteiden toteuttaminen asettaa tietoliikenneyhteyksille korkeat vaatimukset –tiedonsiirtomäärät kasvavat jatkuvasti, ja uudet työohjelmat vaativat yhteyksiltä enemmän kuin aiemmin.  

– Kaikki toimintamme perustuu toimiviin tietoliikenneyhteyksiin. Jos yhteydet katkeavat, me emme voi tehdä töitämme. Silloin esimerkiksi laskujen ja palkkojen maksu viivästyisi. VSP:n valokuituyhteyksien ansiosta meillä on nyt tasalaatuinen internetyhteys ympäri vuorokauden, Österberg sanoo.

Hyvä asia kunnan kannalta on myös se, että omaa raskasta laitekantaa tai palvelujen ylläpitoa ei tarvita. Lisäksi kriittisen tietoturvan kannalta valokuitu peittoaa monet muut ratkaisut.

– Valokuitu tarjoaa meille lisänopeuksia, vakautta ja varmuutta, Österberg summaa.

Luotettavaa kumppanuutta

Ennen yhteistyötä VSP:n kanssa Mynämäen kunnalla oli myös omia tietoliikenneyhteyksiä, muun muassa keskustassa omat kaapelit. Yhteyksien ylläpitoon pohdittiin monia vaihtoehtoja. VSP:n kanssa yhteistyöhön haluttiin lähteä toimintavarmuuden takia.

– Mynämäessä alueen operaattoreilla ei aiemmin ollut kilpailua kuituverkoista eikä ilmeisesti oikein haluakaan tarjota parempia nopeuksia järkevään hintaan. Lähestyin VSP:tä tiedustellakseni heidän intoaan lähteä tarjoamaan yhteyksiä Mynämäen alueelle, ja useiden keskustelujen jälkeen näin myös kävi, kertoo Mynämäen tietohallintopäällikkö Markus Hynnä.

Tietoliikennekumppanuutta solmittaessa kunta arvosti etenkin VSP:n luotettavuutta ja kasvollisuutta.

– Luotettavuus voi kuulostaa kliseiseltä, mutta sitä ei voi sivuuttaa. Luotettavuus pitää sisällään niin paljon asioita: se on muun muassa sitä, että tuntee yrityksen, sen taustan ja toiminnan. VSP:ssä kasvollisuus vakuutti alusta asti. Sopimusneuvottelut olivat läpinäkyviä, eikä meillä ole ollut huolia yhteistyön missään vaiheessa, Österberg sanoo.

– Palvelu on ollut hyvää. VSP:ltä on aina saanut oikean ihmisen kiinni, olipa asia tekninen tai vaikkapa laskutukseen liittyvä, Hynnä lisää.

Sujuvaa yhteistyötä

Vuonna 2018 aloitettu yhteistyö on edennyt vaiheittain. Ensin valokuituyhteydet rakennettiin kunnan omiin tarpeisiin, minkä jälkeen pikkuhiljaa myös yritykset, taloyhtiöt ja omakotitaloasukkaat ovat saaneet nopeita yhteyksiä käyttöönsä. Tällä hetkellä Mynämäessä on VSP:n valokuidun päässä jo kymmenisen asuinaluetta.

Verkkoa laajennetaan edelleen VSP:n, kunnan ja sähköyhtiöiden yhteistyönä. Tavoite on saada valokuitu tavoittamaan entistä useampi asukas. Myös suuret paikalliset yritykset raskaampine ohjelmistoineen tarvitsevat valokuitua.

– Viime vuosina on ollut hyviä yhteiskunnan tukemia kansallisia valokuituhankkeita, joissa haja-asutusalueille on tuotu kuitua. Kyseiset hankkeet ovat usein raskaita, eivätkä ne kata markkinaehtoisia alueita. Tämän vuoksi on hyvä, että meillä on myös VSP:n kaltaisia kaupallisia toimijoita hoitamassa yhteyksiä kuntoon, Österberg sanoo.

Lue lisää tietoliikennepalveluistamme

OperaattoreilleTietosuoja ja sopimusehdotYhteystiedot